Roland Space Echo

LOADING
Evoluce Space Echa od Rolandu
Stacks Image 59027
Space Echo. Velice faktický název efektové jednotky. Tato je schopna dodat pocit hloubky a komplexity, což je zcela jistě to, jak mnoho hudebníků popisuje zvuk legendárních efektů firmy Roland. Teplý zvuk ozvěny, jednoznačný reverb a lehký efekt chorusu jsou všechno charakteristické znaky nezaměnitelného zvuku, který tisíce kytaristů a hudebních producentů shledali tak nepostradatelným. Zvuk, který jsme mohli slyšet na nespočtu nahrávek a koncertních vystoupení od sedmdesátých let. Roland Space Echo má sílu být základním kamenem zvukového řetězce a je stejně nepostradatelným společníkem hudebníka jako kytara, buben nebo syntezátor pro jiného.
Nehledě na to, rozhovor o Space Echu může být velmi složitý. Hovoříme o legendárním páskovém Roland RE-201 Space Echo? Možná máme na mysli současný digitální pedál Boss RE-20 Space Echo? Nebo ty rackové efekty Space Echo z osmdesátek?
V průběhu let totiž název Space Echo nesly různé produkty. Ale ačkoliv přicházely na svět v různých vnějších tvarech, měly společné DNA. Abychom do tohoto chaosu vnesly trochu řádu, popíšeme zde historiji vývoje Rolandského Space Echa.
Pravěk Space Echa – Ace Tone Echo Chamber
Příběh Space Echa ve skutečnosti začíná ještě před narozením firmy Roland. V polovině šedesátých let japonský inženýr Ikutaro Kakehashi založil firmu na výrobu elektronických bicích přístrojů, které měly spoluhrát s elektronickými varhanami. Jeho firma Ace Tone získala zajímavé smlouvy s formou Hammond a zůstalo ji něco peněz, které investovala do výzkumu a vývoje zvukových efektů. Předešlé pokusy ve výrobě páskového echa se jiným firmám nedařily, hlavně pokulhávala spolehlivost a odolonost při transportu. Kakehashiho první výtvor, Ace Tone EC-1 Echo Chamber, který tyto nedostatky řešil, se tak stal populárním produktem. Umístěn v bytelné krabici a používaje jednu pásku, tedy mechanicky velmi podobné řešení jako ostatní přístroje té doby. Výrazným zlepšením bylo použití několika snímacích hlav, které byly ovládány uživatelským přepínačem Mode Selector. Toto ovládání umožnilo uživatelům dosáhnout zajímavé typy ozvěny v závislosti na zapnutí a vypnutí snímacích hlav. Tato vlastnost se stala charakteristickou pro pozdější výrobky s názvem Space Echo.
Stacks Image 59032
První generace Roland Space Echo – RE-100 a RE-200 (rok 1973)
V roce 1973 ukončil výrobu přístrojů pod hlavičkou Ace Tone a začal provozovat svou novou firmu Roland Corporation. Jejich prvním produkte byl přistroj RE-100 Space Echo. Stejně jako modely Ace Tone i Space Echo mělo několik snímacích hlav a navíc přidalo korekce basů a výšek, jež umožnily modifikaci zvuku ozvěny. Tato výbava posunula RE-100 na špičku dostupných přístrojů. Teprve luxusnější model RE-200, doplněny o pružinový reverb, však spustil lavinu zájmu. Tato kombinace byla totiž zcela unikátní a tak se RE-200, ačkoliv výrazně dražší než RE-100 prodávala velmi dobře. Tato první generace přístrojů Space Echo byly vnikající přístroje, ale pravda je, že až druhá generace z nich udělala po zásluze legendu.
Roland RE-201 Space Echo (rok 1974)
Pevný obal a známé rozložení ovladačů na předním panelu ukazovalo, že RE-201 je pokračovatelem a nástupcem populárního RE-200, avšak nová barevná kombinace stříbrné, černé a zelené jasně naznačovala, že je zde něco nového. Nový RE-201 měl řadu vylepšení vnitřních obvodů zpracování zvuku, ale rozhodující inovací byl zcela přepracovaný mechanismus posunu pásky. Tento pohon měl pouze jednu kladku a hřídel a nechal značnou délku pásky volně „plavat“ uvnitř páskové komory. Tento nový pohon pomohl nejen zvuku, kdy zvýšil kvalitu záznamu a reprodukce, ale hlavně výrazně zvýšil spolehlivost celého přístroje a prodloužil životnost pásky. Tyto změny z tohoto přístroje také udělaly jediné echo, které bylo schopno vydržet náročné cestování hudebníku při koncertních šňůrách. Model RE-201 se tak stal velkým prodejním hitem a vyráběl se až do roku 1980, souběžně s produkcí novějších modelů. Dnes je to přístroj opředený téměř legendami a ceněný vysoce nejen pamětníky.

Roland RE-101 Space Echo (1974)
Dalším modelem bylo RE-101, cenově dostupnější efekt, vybavený zvukovou a transportní jednotkou totožnou s RE-201, ale bez reverbu a korekce basů a výšek.
Roland RE-301 Space Chorus v akci. Detail na snímací hlavy, jedinou kladku a hřídel a charakrestiský ovladač Mode Selector.
Stacks Image 72683
Dokončení článku zde


Přeloženo ze rolandcorp.au.com
Stacks Image 59138
Studio Jakubka Ostrava
Pro více informací a objednání nám napište email
Jakubská 39, Slezská Ostrava, 710 00
tel.: 775 642 159 nebo 777 642 159
Studio Jakubka Ostrava
Pro více informací a objednání nám napište email
Jakubská 39, Slezská Ostrava, 710 00
tel.: 775 642 159 nebo 777 642 159
Friedman CZ/SK