LOADING

Detail JMP s kovovým čelním panelem
Další dobrou zprávou je, že zesilovače z období po roce 1970 mají nižší sběratelskou hodnotu než Plexi modely a jsou tím pádem dostupnější. Jsou to tedy modely, které si může pořídit i běžný smrtelník a mít tak klasický Plexi zesilovač, aniž by musel vykrást banku (navíc mohou být tyto modely lehce modifikovány na jemnější zvuk z konce šedesátých let).
Je zde také důležité zmínit, že od roku 1972 měly zesilovače pro americký trh koncové elektronky 6550, protože si američtí prodejci stěžovali na poruchovost koncových EL-34 a nutnost výměny v rámci záruky.
V dalších letech nedošlo k velkým změnám v konstrukci zesilovače. Hlavní změnou bylo, že v roce 1973 se změnila základová deska a začal se používat tištěný spoj. Změnilo to zvuk přístroje? To je těžké určit. Stal se horčím? Tak to rozhodně ne. Kvalita a trvanlivost desek plošných spojů byla stejná jako Point-to-point používaný předtím. Další drobnou změnou bylo použití krabic stejných rozměrů pro 50W zesilovače. Takže jediným rozlišovacím prvkem (kromě počtu koncových elektronek a modelového označení na zadní straně) je ventilační otvor na horní straně zesilovače. Asi takto: ventilační otvor vidím – je to 100W, ventilační otvor nevidím – je to 50W.
Díky pochybnostem ohledně použití desek tištěných spojů jsou tyto zesilovače cenově ještě dostupnější.
Tyto modely s kovým čelním panelem velmi pravděpodobně použilo AC/DC na deskách TNT, High Voltage a Dirty Deeds Done Dirt Cheap a koncertní šňůře v roce 1976 (Angus používal pro sóla často snímač u krku kytary, velmi pravděpodobně z důvodu nedostatečného zkreslení a nižší hlasitosti při použití kobylkového snímače).
Modely PA a Super PA byly vyřazeny z nabídky v roce 1975
Marshall Master Model
Rok 1976 věnoval Marshall hledání nových produktů. Dlouhodobě si zákazníci stěžovali na chybějící centrální hlasitost – Master Volume. Proto použili modely 1959 a 1987 jako základ, odstranili čistý kanál a přidali centrální hlasitost MV pře fázový invertor koncového stupně. Bylo tedu možné dosáhnout zkreslení předzesilovače i za nízkých hlasitostí. Čelní panel tohoto modelu měl pouze dva vstupy, standardní EQ a předzesilovačovou a celkovou hlasitost. Dostal jméno Marshall Master Model 100W Lead 2203 a Marshal Master Model 50W Lead 2204. A fungovalo to? Ano i ne. Ano, bylo možné dosáhnout zkreslení předzesilovače i při nižších hlasitostech, ale jelikož zvuk Maršálů byl charakteristický zkreslením koncového stupně, kytaristé si stěžovali, že nemohou zkreslit dostatečně při nižších hlasitostech. Takže Marshall musel hledat dál.
Poznámka” zdá se, že první verze 2203 (100W hlavy se starším vzhledem) měly kaskádový předzesilovač, a proto pouze 50W modely 2203 trpěly nedostatkem zkreslení.

První verze JMP Master Model 2204 (nemá větrání, tedy 50W model).

Marshall Super Bass 100W 1992 z roku 1979
Zhruba v tomoto období Marshall rozhodl zlepčit vnější vzhld svých zesilovačů. Začali používat kolébkové vypínače namísto páčkových (a ano, to je důvod prč se tomuto období říká kolébkové, hádanka vyřešena?). Zvětšilo se také logo Marshal na přední strane bedny a začaly se používat tlustší bílé ozdobné nitě v rozích. Jenže byla tady taková drobnost, zásoby starších dílů a ty se musely využít. Takže pokud najdete podivně vypadajícíJMP z let 1976 až 1977, je to pravděpodobně pouze tímk, že použili při výrobě starší části. Ve druhé polovině roku 1977 už byly zásoby pryč a všechny zesilovače již vyopadaly podle nového schématu.

Příklad zesilovače s míchaným vnějškem je tento JMP z roku 1976, všimněte si starého provedení čelní stěny, ale zároveň větší logo, tlustší nitě a kolébkové spínače.

Kanadská verze JMP bez centrální hlasitosti z konce sedmdesátých
Ačkoliv prodej zesilovačů bez centrální hlasitosti pokračoval dobře a stále, Marshall se potýkal s problémem: většina zákazníků nebyla spokojena modelem Master Model (hlavně typem 2204) z důvodů nedostatečného zkreslení při nízkých hlasitostech. A to byla pro firmu pohroma. Po 14. Letech výroby zesilovačů, které určily zvuk rock and rollu najednou vyráběly modely, které neměly dostatek zkreslení.
(Pozor: místo pro vtip!) Konstruktéři si lámali hlavy, dokonce dodali 11 na stupnici ovládání (viz film Toto je Spinal Tap z roku 1984), ale až po nespočtu shořelých elektronek našli řešení: kaskádovitý předzesilovač pro dodatečné zkreslení.
A na konci roku 1967 se opravdu stal zázrak. Byl to okamžitý úspěch. Bylo možné získat zkreslený zvuk při libovolné hlasitosti (samozřejmě čím hlasitěji, tím lepší zkreslení). Toto řešení mohlo pracovat i s Plexi zapojením, pokud jste drželi master na 10 a pracovali s hlasitostí předzesilovače. Pochopitelně měl zesilovač svůj zvuk.
Poznámka: pokud chcete zjistit, zda váš 2204 má kaskádovitý předzesilovač, proveďte dvoj-kabelový test. Do obou vstupů zastrčte kabel. Zapněte zesilovač a dotkněte se konce obou kabelů, abyste vyloudili brum. Teoreticky, pokud slyšíte brum jen při doteku jednoho kabelu, máte kaskádovitý předzesilovač. Pokud bručí oba, máte starší, původní předzesilovač.

Marshall JMP Master Model 50W 2204
Centrální hlasitost - ano nebo ne?
Takže moment, staré typy bez centrální hlasitosti byly stále v nabídce? Samozřejmě byly. Takže pokud hledáte JMP z konce sedmdesátých, vždy pozorně sledujte kolik má vstupů abyste si domů nepřinesli Super Bass a vy přitom hledali 2203! Na zadní straně zesilovače je vždy název konkrétního modelu. Jenom si na to dejte pozor. Takže:
1959/ 1987/ 1992/ 1986 (bez centrální hlasitosti): 4 vstupy, 2 hlasitosti, název modelu je na zadní straně tiskacími písmeny.
2203/ 2204 (centrální hlasitost): 2 vstupy, hlasitost předzesilovače a centrální, název modelu je na zadní straně psacími písmeny.
Cokoliv jiného je upravená verze.

Příklad tiskacích písmen na modelu bez centrální hlasitosti

Příklad psacích písmen na modelu 2203/ 2204

50W Kombo JMP, pravděpodobně 2140 nebo 2187
V roce 1980 začal Marshall používat ještě větší logo. A v tomto roce také skončil kontrakt s distribuční firmou Rose Moris. Bez tohoto kontraktu začal Marshall obnovovat modelovou řadu.

Velké logo užívané v letech 1980 až 1981, výrobní číslo na předním panelu.

Marshall JCM800 100W 2203
Nutno upozornit, že název JCM800 v mnoha případech používal pouze pro modely 2203 a 2204, ale JCM800 byla celá modelová řada. Tedy byly zde i jiné modely s označením JCM800. Zřídka, ale přesto byly vyrobeny i zesilovače bez centrální hlasitosti, tedy modely 1959/ 1987/ 1992 nebo 1996 a i ty nesly označení JCM.

Marshall JCM800 Super Lead 1959 bez centrální hlasitosti
Kombo verze z tohoto období jsou rovněž velmi zajímavé. Hledejte kusy s obvody stejnými jako výše popsané zesilovače.

Kombo JCM800 50W 1x12 4010 s obvodem 2204
Na konec upozornění: raději se vyhněte zesilovačům JCM800 2204 a 2203 s horizontálními vstupy, vyrobenými po roce 1986. Změněná pozice vstupů znamenala změnu vnitřní konstrukce zesilovače, bohužel vedoucí k více chrchlavému a tenčímu zvuku.

JCM800 s horizontálními vstupy, ne úplně dobrá volba.
Takže tolik v krátkosti kousek historie zesilovačů Marshall.
První díl článku zde
Přeloženo ze SoloDallas