Nastavení humbuckeru | Studio Jakubka Ostrava

LOADING
Nastavení výšky humbuckeru
Stacks Image 59027

Měření vzdálenosti strun

Správná výška, nebo chcete-li vzdálenost snímače od strun, je pro humbuckery dotazovým evergreenem. Pokusíme se zde shrnout několik poznatků na toto téma.
Humbucker není pouze velký jednocívkáč, takže ne všechny poučky a pravidla platí i zde. Obecně řečeno můžete posunout humbucker blíže ke strunám bez rizika magnetické interference, která může způsobit těžkosti s laděním a zkrácení dozvuku tak jako u singlu.
Platí jedno, nevyhazujte původní snímače z vaší kytary tak rychle. Nastavení výšky snímače je důležitá a proto velmi opomíjená činnost. Dokonce i někteří výrobci se s touto maličkostí nezdržují. Většina nářků typu „ten zvuk není to co jsem si představoval“, nebo „ty snímače jsou asi vadné“ jsou právě způsobeny špatným nastavením výšky, tedy vzdálenosti snímače od strun.
Kytarista se domnívá, že potřebuje nový snímač, ale velmi často přesným nastavením snímače problém zmizí a spokojenost se zabudovaným modelem snímače se dostaví. Pochopitelně jsou případy, kdy je výměna snímače nutná (a zde rozhodně nechceme od tohoto kroku nikoho odrazovat, každý by měl mít plnou zásuvku náhradních snímačů pro strýčka příhodu), například zabudovaný PAF asi nevystačí metalovému kytaristovi a pod. Pokud ale cítíte, že něco s vaším toném není ono, zkuste si pohrát s nastavovacími šroubky před ‚tím, než odešlete online objednávku na nové snímače.
Většina hráčů se celkem mylně domnívá, že z továrny jim přijde nástroj správně nastavený a nechtějí tovární, tedy to jediné správné, nastavení měnit. Tímto článkem se pokusíme tuto obavu rozptýlit a nebát se uchopit šroubovák a otořit s několika šroubky. Jsou tam vlastně proto!
Znovu opakujeme, že nastavení výšky snímače je opomíjená činnost a nejeden výrobce může jít příkladem jak to nedělat.
K této činnosti nepotřebujeme mnoho nástrojů – ostrou tužku, papírovou lepící pásku, meřítko a správný šroubovák (jen pro připomenutí, opravdu je důvod proč se vyrábějí ploché a křížové šroubováky, nezaměňujeme je). V prvním kroku nalepte papírovou lepicí pásku na obě strany snímače a označte jeho stávající polohu ostrou tužkou. Pokud v průběhu této operace pásku netrhnete, můžete se vždy vrátit do bodu jedna, tedy to vaší původní polohy a není tedy nutné se obávat, že jste na cestě, ze které není návratu.
Vzdálenost od strun je to co nastavujeme. Takže nalaďte kytaru a položte ji na pracovní stůl, a nezapomeňte ji podložit ručníkem, nebo něčím měkkým a zabraňujícím poškození laku. Změříme vzdálenost mezi horní stranou snímače a spodní stranou struny při současném stištění struny na posledním pražci (fotka 1). Pokud je to technicky na vaší kytaře možné, umístěte na poslední pražec kapodastr, který vám uvolní obě ruce pro nastavování šroubků. Změřte vzdálenost měřítkem.
Pokud na toto téma prohledáte internet, zjistíte, že téměř každá vzdálenost je někým doporučována jako ta správná. Proto se podívejme ke kováři, tedy to manuálu Gibson. V padesátých letech Gibson doporučoval vzdálenost 1.6mm pro oba PAF snímače a pro obě strany, tedy vysoké i nízké struny. Dnešní manuál hovoří o 1.6mm pro kobylkový snímač a 2.4 pro krkový. Dobrou cestou může být začít na 2.4mm pro nízké struny a 1.6mm pro vysoké struny u obou humbuckerů.
Stacks Image 59032

Výška magnetů

Tato specifikace pochopitelně není jediná správná, je to pouze počáteční bod pro nastavení, které je vždy individuální a šité na míru přímo vám. Je ale možné, že toto startovací nastavení bude rovnou to, které vám nejlépe vyhoví. Správná výška snímače je velmi závislá na typu snímače, strunách a osobní preferenci. Jsou hráči, kteří milují zvuk z humbuckeru blíže ke strunám, a jiní zase podepíšou pouze větší vzdálenost. Pokud máte ale humbucker s velmi silným signálem, zvětšení vzdálenosti může pomoci.
Dalším krokem je nastavení výšky jednotlivých magnetů podle obrázku 2.
Po dokončení nastavení zahrajte na nástroj při vašem obvyklém nastavení zesilovače pro získání dojmu. Pokud vám nový zvuk vyhovuje, skvělé. Pokud ne, pokračujte s nastavením až k vaší spokojenosti. Pozor jen na strunu G, která přehlušuje okolní a slabou B. Magnety nastavujte velmi pomalu.

Takže vezměte ručník, ukliďte stůl, pohledejte malé šroubováky a jdeme na to. Hodně zvukových úspěchů.


Přeloženo ze premierguitars.com
Stacks Image 59138
Studio Jakubka Ostrava
Pro více informací a objednání nám napište email
Jakubská 39, Slezská Ostrava, 710 00
tel.: 775 642 159 nebo 777 642 159
Studio Jakubka Ostrava
Pro více informací a objednání nám napište email
Jakubská 39, Slezská Ostrava, 710 00
tel.: 775 642 159 nebo 777 642 159
Friedman CZ/SK