Historie Stratocasteru - díl 1

LOADING
Historie Stratocasteru ve zkratce
Strat 1
V tomto krátkém článku projdeme historii od momentu, kdy Leo Fender uvedl první model v roce 1954 až do éry Smithe v osmdesátkách. V tomto období došlo ještě k mnoha důležitým změnám modelu Fender Stratocaster, ale zde se soustředíme na to hlavní s cílem dát dobrý přehled s ilustracemi.
Strat 2
1954 Stratocaster Sunburst
V roce 1954 bylo vyrobeno několik prototypů s velmi rozdílnou specifikací. Oficiální výroba začala v říjnu, kdy byl finální prototyp odsouhlasen. Jako doplněk k nově a netradičně tvarovanému tělu Fender uvedl Strat s inovativním tremolem a dvou-tónovým sunburstem. První Straty byly osazeny krkem ve tvaru D a těžším jasanovým tělem.
Strat 3
1954 Stratocaster Sunburst
V roce 1954 bylo vyrobeno několik prototypů s velmi rozdílnou specifikací. Oficiální výroba začala v říjnu, kdy byl finální prototyp odsouhlasen. Jako doplněk k nově a netradičně tvarovanému tělu Fender uvedl Strat s inovativním tremolem a dvou-tónovým sunburstem. První Straty byly osazeny krkem ve tvaru D a těžším jasanovým tělem.
Strat 4
1958 Stratocaster Sunburst
Mezi lety 54 a 58 se událo několik změn. Od poloviny 56 se stala olše hlavním dřevem používaným pro výrobu těla, ačkoliv některé světlé, více raritní Straty, byly stále vyrobeny z jasanu. Tremolo i knoflíky se také vyvíjely a krk se postupně změnil na V typ.
V roce 1958 se barevnost sunburst změnila z dvou-tónové na tří-tónovou s červenými oblastmi doplněnými mezi černou a žlutou. A další velkou změnou toho roku byl přechod od tlustšího V krku k jemnějšímu D profilu.
Strat 5
1959 Stratocaster Sunburst
Asi v polovině roku 1959 Fender uvedl lepený palisandrový hmatník “slab/tlustá vrstva” na většinu výrobků tohoto modelu (a to vydrželo až do roku 1962, kdy byl uveden hmatník s tenkou vrstvou palisandru). Tento rok také znamenal přechod z jednovrstvého pickguardu na třívrstvý bílý-černý-bílý celuloido-nitrátový. Tyto pickguardy stárnutím získávají nazelenalou barvu, která se postupně vlivem světla dále mění.
Strat 6
1964 Stratocaster Fiesta Red
Na konci roku 1964 byla firma Fender koupena firmou CBS což znamenalo konec kvality dodávané tzv. “před CBS” kytarami. Ve většině případů změna vlastníka vedla k zavedení sériových postupů výroby, a již na koci tohoto roku se objevily změněné značky na hmatníku a nové logo na hlavě kytary.
Strat 7
1965 Stratocaster Olympic White
Pro milovníky kytar Fender jsou roky 1964, 1965 a 1966 ve znamení “přechodného období “a rok 1965 je považován za nejdůležitější rok změn pro firmy a pro výrobu Stratocasteru. Hlavní viditelné změny tohoto období jsou větší hlavy kytar a nový tvar písmena F na šroubování krku. V roce 1965 Fender také znovu uvedl javorový hmatník jako volitelnou možnost.
Strat 8
Velikost hlav a logo Fender se měnilo v období CBS několikrát. Ladící mechaniky se také změnily z Kluson Deluxe na typ F v roce 1968.
Strat 9
1969 Stratocaster Lake Placid Blue
Na konci šedesátých let se kvalita kytar Fender pod novým majitelem CBS dále snižovala. Již od začátku roku 1968 Fender změnil lak a začal používat tlustší polyuretan namísto tradičního nitrocelulosového laku. Od počátku roku 1969 také začal Fender nabízet jednokusový krk z javoru s mavým pruhem, zvaným skunk, místo lepeného hmatníku.
Strat 10
1974 Stratocaster Natural
Kvalita výrobků se v sedmdesátých letech dále snižovala a charakteristickými znaky té doby se staly tři šrouby k upevnění krku a kulový napínák krku, oba uvedené v roce 1971. Tvar těla se také stále zjemňoval.
Strat 11
Změny v sedmdesátých se dotkly uchycení krku a napínacího šroubu.
Strat 12
1976 Stratocaster Mocha
Ve druhé polovině sedmdesátých let se Strat téměř nezměnil. Byl uveden černý pickguard, a postupně se stal standardem na všech modelech. V roce 1977 Fender začal používat pětipolohový přepínač, který kytaristé podomácku používali už několik let, a to modifikací továrního třípolohového.
Strat 13
1983 Stratocaster Sunburst "Smith Strat"
Tak jako změna vedení s příchodem CBS na konci šedesátých let znamenala změny ve výrobě, tak i změna vedení na začátku osmdesátých byla pro výrobky velmi důležitá. Nový ředitel marketingu, Dan Smith, nastartoval pochod Stratocasteru zpět k minulým standardům kvality s viditelnými znaky jako menši hlavou kytary a čtyřmi šrouby k upevnění krku. Kytara také používala nový a moderní snímač X1 na kobylkové pozici.
Strat 14
1983 Stratocaster Sunburst
Na konci období návratu ke kořenům, pod vedením Dana Smithe, Fender uvedl nový Stratocaster se dvěma ovladači a zásuvku posunul na vrchní stranu těla pro rok 1983 a 1984. Tento cenově výhodnější model byl nazván Standard Stratocaster (pozor, nezaměňovat se stejně pojmenovaným modelem z Mexika v pozdějších letech).
Strat 15
Historie Stratocasteru ve zkratce, díl 2

Produkce Stratocasteru se rozvětvovala do různých sérií a tak si v druhé části přiblížíme jednotlivé větve a nebudeme již postupovat chronologicky
Přeloženo z reverb.com
Stacks Image 59138
Studio Jakubka Ostrava
Pro více informací a objednání nám napište email
Jakubská 39, Slezská Ostrava, 710 00
tel.: 775 642 159 nebo 777 642 159
Studio Jakubka Ostrava
Pro více informací a objednání nám napište email
Jakubská 39, Slezská Ostrava, 710 00
tel.: 775 642 159 nebo 777 642 159
Friedman CZ/SK