Zkušebna a studio pro Ostravu!!! Domov zesilovačů Friedman!!!

Zkušebna a studio Jakubka Ostrava

PreSonus Monitor Station

Dalším nenápadným zařízením, které oceníte více až používáním, je Monitor Station, rovněž od naší oblíbené firmy PreSonus. Tahle krabice spojuje několik zařízení do velmi kompaktní a elegantní stolní jednotky. Po té co na vstupy připojíte výstup z vaší zvukové karty, získáte jako mávnutím kouzelným proutkem sluchátkový zesilovač se čtyřmi výstupy, každý se svou regulací hlasitosti. Už toto je jedno samostatné zařízení, které pokud vlastníte, tak můžete odnést do live room a rozšířit tak počet poslechů pro muzikanty, pokud nevlastníte tak za něj v budoucnosti zbytečně neutrácet. Zároveň do Monitor Station můžete zapojit tři páry poslechových monitorů a ty plynule zapojovat a odpojovat, a prověřit tak zvuk svého mixu na velkých i malých studiových monitorech a případně i na počítačových plastikových bedýnkách. A to vše mačkáním tlačítek na ovládacím panelu, bez nutnosti odsunovat skříň se zvukovkou a hledat delší kabely. Kromě hlavního výstupu můžete do přístroje zapojit ještě monitor mix, takže vám z hlavních monitorů hraje něco jiného než hudebníkům ve sluchátkách například. Do třetího vstupu klidně bodněte gramofon a o přestávkách si pouštějte ve studiu i v live room vinylové lahůdky, proč ne! Poslední, ale velmi důležitou vlastností je zabudovaný mikrofon, případně možnost zapojit do Monitor Station jednu zbytečnou SM7B, která se stejně jen tak váli ve skříni a dát si ták záležet na kvalitním zvuku ve sluchátkách hudebníků. Takže pantograf nad mixem, který stále překážel, můžete konečně odmontovat.

monitorstation

Tento přístroj, který byl nedávno nahrazen generací 2, je absolutně nepostradatelný pracant, který ušetří místo v racku nebo na stole, zjednoduší zapojení a zredukuje počet kabelu kolem klávesnice, umožní přenést jeden mikrofon do live room, a celkově výrazně zjednoduší monitoring a komunikaci do live room. Nejedná se o levný kousek, ale cca 8 tisíc je zcela odpovídající cena.
Doporučujeme jako extra doplněk.

PreSonus FaderPort

Dalšími kousky, které jsme se rozhodli hlouběji představit, jsou dva nenápadní pomocníci od PreSonus. Tahle firma opravdu zná studio a proto je jejich hardware, ale i software velice praktický. Zcela jistě to platí o nijak nápadném zařízení PreSonus FaderPort. Toto už nějaký pátek staré zařízení je vlastně hardware ovladač k libovolnému DAW software. U nás ho používáme s našim hlavním DAW, tedy Studio One. Jelikož oba pocházejí z dílny PreSonus, tak si podle očekávání spolu velmi dobře rozumí. Po vybalení z krabice bylo spojení navázáno za několik málo minut, a od té doby nejsou žádné problémy. Samotný přistroj je celkem vhodné velikosti, u nás ho máme na levé straně pro ovládání levou rukou, ale stejně dobře by mohlo být i vpravo. Ovladač má motorizovaný fader, který ovládá právě aktivní stopu, a to hlasitost, nebo automatizaci, či libovolnou určenou hodnotu (stereo pan, ale dá se naprogramovat i na kterýkoliv parametr pluginu). V dolní části je ovládání transportu, které je velmi pohodlné, a velmi rychle zapomenete na mezerník a ostatní klávesové zkratky.

faderport

K ovladači je možné připojit libovolná nožní spínač, a pak ovládat ještě další parametr nohou. S tím ale nemáme zkušenosti, ale vypadá to určitě zajímavě. Pro napájení je nutné použít externí zdroj, bez něj je motorový fader nepohyblivý a to je celkem důležitá vlastnost. Dovedu si ale klidně představit, že při nahrávání v exteriéru nebo na výjezdu postačí napájení z USB kabelu, které zaručuje kromě pohonu faderu zcela plnou funkčnost. Hlavní výhodou je, že přenesete všechny hlavní ovládací prvky až několik metrů od počítače, takže můžete sami sebe nahrávat, byt blíže hudebníkům a podobně, pokud tedy nahráváte a režírujete v jedné místnosti. U nás máme oddělený live room a studio, toto tedy není pro nás důležité. Jednoduchost a pohodlí, zejména při zapisování automatizace, přeskakování aktivních stop a ovládání transportu jednou rukou, zatímco prvou rukou dále ovládáte myš je natolik nakažlivé, že po cca roce používání je zcela nepředstavitelné pracovat bez FaderPort.
Zařízení je vcelku bytelné, není třeba se obávat o něj opřít ruku a vypadá, že pár let přežije bez problémů. Jak jsem již psal, programování spolupráce s Studio One je zcela triviální, v podstatě vše funguje přímo po prvním zapojení, náročný uživatel jistě připojí i nožní spínač.
Opravdu to byly velmi rozumně investované 3 tisíce korun. Doporučujeme.